Tynki i wykończenie

image post

Tworzenie zdrowych i komfortowych wnętrz to nasz priorytet. Dlatego stosujemy tynki, farby i oleje wyłącznie z naturalnych składników. Wykorzystujemy surowce organiczne, jak słoma, trzcina, włókna lnu i konopi, oraz minerały; przede wszystkim surową, niewypalaną glinę.

Tynki gliniane

Wykorzystanie gliny wewnątrz budynku daje nieskończone możliwości i nadzwyczajne efekty. Dobranie odpowiedniej ziarnistości pozwala formować powierzchnie idealnie gładkie, ale też chropowate i nierówne. Glina pozwala uzyskać dowolną fakturę ścian, także obłą, pozbawioną ostrych krawędzi. Fakturę tą można w dowolnym momencie zmienić, bez szkody dla tynku. Wreszcie tynk gliniany jako jedyny może być zdjęty i nałożony od nowa. Nakładać go można na niemal wszystkie materiały używane do wznoszenia ścian. Dzięki niezwykłym właściwościom fizycznym gliny ściany zachowują paroprzepuszczalność, są wolne od kurzu, pleśni, grzybów domowych i mikrozanieczyszczeń. Glina neutralizuje emisję substancji alergennych i toskycznych, m.in. dymu tytoniowego. Tynk gliniany kumuluje ciepło, przez co znacząco niweluje nagłe wahania temperatury i zapewnia stałą, odpowiednią dla organizmu wilgotność w pomieszczeniach. Znaczna masa tynku glinianego zapewnia dobrą izolację akustyczną, która dodatkowo może być wzmocniona przez zastosowanie nierównej, rozpraszającej dźwięki powierzchni.

Tynki gliniane występują w wielu wersjach, zarówno awangardowych jak i ogólnodostępnych. W SIBA biohabitat wykorzystujemy tynki gotowe ale też produkujemy je na placu budowy z gliny mielonej i surowej. Niezależnie od ich rodzaju tynki gliniane w pomieszczeniach, gdzie często przebywają ludzie, to najlepsze ze znanych nam rozwiązań.

Tynki wapienne

Tradycyjne tynki wapienne mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są porowate i zapewniają właściwą oddychalność ściany. Są też elastyczne; pozwalają formować dowolne kształty i faktury. Można je stosować na większości mineralnych materiałów budowlanych, także glinie. Tynk wapienny po utwardzeniu stanowi dobrą powłokę ochronną budynku, zabezpieczając go przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Z tego względu SIBA biohabitat stosuje tynki wapienne jako elewacje, lub też w ostatecznej warstwie zewnętrznego tynku glinianego.

Tadelakt

Tadelakt to tradycyjny, marokański tynk mineralny na bazie wapna hydraulicznego. Tworzy fascynującą, błyszczącą powierzchnię, twardą i wodoodporną. Naturalnie biały, może być barwiony dowolnymi pigmentami. Ze względu na swe właściwości dezynfekujące, odporność na zabrudzenia i porastanie przez grzyby polecamy go szczególnie do pomieszczeń narażonych na wilgoć i stałe oddziaływanie wody. Oprócz tynków w dowolnych kształtach można go stosować także do formowania kabin prysznicowych, wanien i umywalek według indywidualnych wzorów.

Wykończenie

Do wykończenia tynków stosujemy farby gliniane, kazeinowe i wapienne dowolnie barwione naturalnymi pigmentami. Do elementów drewnianych stosujemy naturalne woski i oleje zabezpieczające oraz olejne farby kryjące. Oddzielnym aspektem wykończenia wnętrz w SIBA biohabitat jest praca w drewnie. Poprzez współpracujących z nami rzemieślników oferujemy cały wachlarz najwyższej jakości usług ciesielskich, stolarskich i snycerskich. Proponowane rozwiązania obejmują m.in. rzeźbienie w elementach nośnych - słupach, końcówkach krokwi i belek, wykonywanie według dowolnych wzorów wiatrownic, okiennic, ganków i balustrad, układanie podłóg, wykonywanie i renowacja stolarki budowlanej, mebli i schodów.