Konstrukcja nośna

image post

Konstrukcja nośna w biobudownictwie to najczęściej szkielet z drewna sosnowego. Budowa konstrukcji nośnej powinna uwzględniać rodzaj materiału przewidzianego do wypełnienia ścian. Konstrukcja jest istotnym czynnikiem rzutującym na czasochłonność dalszych prac jak i na końcową termoizolacyjność przegrody. Z tego względu proponujemy konsultacje w celu poszukiwania najlepszych rozwiązań już na etapie powstawania planu konstrukcyjnego budynku.

Konstrukcja z tarcicy

Tarcica to sprawdzony, łatwy do zastosowania materiał konstrukcyjny. Każdy element konstrukcyjny ścian, stropów i dachów stanowi zestandaryzowane, suszone komorowo, czterostronnie strugane drewno sosnowe o wilgotności maksymalnej 19%.

W najpopularniejszej technice słombeli stosujemy optymalny szkielet lekki podwójny. Jest on każdorazowo dostosowywany swoją szerokością i sposobem łączeń do rodzaju termoizolacji, zachowując przy tym lekkość i minimalizując zużycie drewna.

Konstrukcja z żerdzi

Żerdzie sosnowe (okrąglaki, wałki) to łatwo dostępny, tani materiał budowlany, który wymaga jedynie korowania i sezonowego suszenia. Po przecięciu na półwałki lub ćwierćwałki i połączeniu łącznikami mogą tworzyć kratownice o pożądanej szerokości. Żerdzie nadają się na słupy nośne ścian, a drewniane kratownice na przewidziane do ocieplenia lub wyciszenia stropy i podłogi.

Żerdzie to materiał naprawdę miejsowy i ekologiczny: są dostępne w lokalnych leśnictwach a nie w składach materiałów budowlanych, ze względu na konserwujące właściwości gliny nie muszą być poddawane czterostronnemu struganiu ani impregnacji ciśnieniowej.