Glina lekka/light clay

image post

W technice gliny lekkiej rozróżniamy glinę lekką ubijaną w szalunku i bloczki. W obu przypadkach wykorzystujemy zawiesinę glinianą wymieszaną z dużą ilością słomy, która ze względu na swój skład stanowi potem doskonałe podłoże dla naturalnych tynków.

Glina lekka ubijana w szalunku

Masę glinianą ze słomą jest umieszczana w ruchomych szalunkach i zagęszczana. Glinę lekką w szalunku używamy do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych, może być także używana do budowy wąskich ścianek wewnętrznych, powiększania masy termalnej budynku a także w budownictwie sezonowym i gospodarczym.

Bloczki gliniane z gliny lekkiej

Bloczki gliniane stanowi glina lekka, czyli masa gliniana ze słomą, uformowana w pożądane kształty i wysuszona. Bloczki można wyprodukować na placu budowy, lub nabyć gotowe. Są łatwe w użyciu, tworzą podłoże o wysokiej przyczepności, można je murować przy użyciu zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej.

Podobnie jak z gliny lekkiej, z bloczków konstruujemy grube ściany zewnętrzne lub wewnętrzne o charakterze akumulacyjnym. Dobrze sprawdzają się także jako materiał na ścianki działowe, lub na ściany zewnętrzne w budynkach sezonowych i gospodarczych. Dzięki uprzedniemu procesowi suszenia mogą być wykorzystywane przez większą część roku, a także szybko tynkowane, co skraca czas budowy.